Statystyki wyglądają niepokojąco: ponad połowa Polaków w ogóle nie czyta książek. Miejmy nadzieję, że nie dotyczy to mieszkańców naszego miasta i że zechcą oni skorzystać z propozycji, jakie niesie osiemnasta edycja Toruńskiego Festiwalu Książki. Odbędzie się on 8-13 października 2012 r.
Jak zawsze festiwal to szereg spotkań, warsztatów i dyskusji. Jest on okazją do kontaktu z ważnymi postaciami polskiego życia literackiego, ale również do promocji lokalnych wydawnictw.Pierwszym gościem festiwalu będzie Tomasz Jastrun. Syn poetów zamiłowanie do pięknego słowa z pewnością wyniósł z domu, ale jego pasje twórcze nie kończą się na mowie wiązanej. Jest także prozaikiem, eseistą, reporterem i krytykiem literackim. Jego felietony ukazywały się w paryskiej "Kulturze", "Rzeczpospolitej" i "Newsweeku" oraz w "Zwierciadle". Kolejny gość festiwalu, Max Cegielski, także łączy kilka ról. Jest dziennikarzem, pisarzem, prezenterem radiowym (obecnie Radio Roxy) i telewizyjnym (TVP Kultura, Ale Kino), animatorem kultury, a także członkiem kolektywu muzycznego Masala Sound System oraz zapalonym podróżnikiem. Efektem podróży do Indii była jego pierwsza powieść "Masala". Potem opublikował m.in. "Apokalipso", "Pijani bogiem", "Mozaika. Śladami Rechowiczów". Z Krakowa przyjedzie na festiwal Michał Rusinek. Pracownik naukowy UJ, autor książek, tłumacz, szeroko znany jest przede wszystkim jako sekretarz Wisławy Szymborskiej. I właśnie wspomnienia z pracy ze znakomitą poetką zdominują spotkanie. Z autorką "Nic dwa razy" związane będzie jeszcze jedno festiwalowe wydarzenie – promocja książki "Karteczki własnego wyrobu. Listy Wisławy Szymborskiej do Tadeusza Zakrzewskiego". Noblistka w latach 1977-1996 wymieniała z toruńskim bibliofilem korespondencję, śląc wykonane przez siebie kartki z gazetowymi kolażami.
To nie koniec toruńskich akcentów na festiwalu. Gościć będziemy tegorocznego laureata Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego Andrzeja Barta. Ten prozaik i dokumentalista znany jest przede wszystkim jako autor scenariusza do nagradzanego filmu "Rewers". Ma też na swoim koncie książki: "Rien ne va plus" (Nagroda Kościelskich), "Pociąg do podróży" oraz "Don Juan raz jeszcze" (nominacja do Nagrody Nike). Pod pseudonimem Paul Scarron jr wydał kryminał "Piąty jeździec Apokalipsy". Jego powieść "Fabryka muchołapek" była finalistką Nagrody Nike.
Książka toruńskiego filozofa dr. Marcina Zdrenki "O gnuśności" stanie się pretekstem do dyskusji na temat lenistwa, jego istoty i bogactwa kontekstów. Oprócz autora w panelu udział wezmą Piotr Domeracki i Marcin Jaranowski. Festiwal będzie także okazją do promocji katalogu "Plastyka Torunia 1920–1939. Konfraternia Artystów w Toruniu" autorstwa Anny Kroplewskiej-Gajewskiej. Ciekawą propozycję ma również dla miłośników czytania Centrum Sztuki Współczesnej. "Książkowe znaleziska" to wystawa prezentująca przedmioty znalezione w książkach.
Jak zawsze szereg propozycji dla dzieci przygotował Dom Muz. Będą więc warsztaty literacko-plastyczne, których głównym motywem będzie droga (także dla starszych chętnych) oraz warsztaty ilustratorskie. Mali czytelnicy będą mieli również okazję do zapoznania z poezją Anny Rumianek.
Koordynatorem festiwalu jest Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia.
Link do strony artykułu: https://blog.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/torunski-festiwal-ksiazki-1